Komórki sznura pępowiny – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

W trakcie ciąży pępowina pełni bardzo ważną funkcję – łączy Dziecko z łożyskiem i umożliwia dostarczanie niezbędnych składników odżywczych. Tym samym zapewnia wzrost i rozwój Dziecka. Po porodzie również może odgrywać niezwykle ważną rolę – pobrana i zbankowana staje się zabezpieczeniem na przyszłość w razie choroby występującej w Twojej Rodzinie. Dowiedz się, czym różnią się komórki ze sznura pępowiny od tych z krwi pępowinowej oraz dlaczego warto je zabezpieczyć.

Pępowina, a właściwie galaretowata tkanka wypełniająca sznur pępowiny, (tzw. galareta Whartona), to bogate źródło komórek macierzystych. Komórki zawarte w sznurze pępowiny to mezenchymalne komórki macierzyste, które, podobnie do krwiotwórczych komórek występujących w krwi pępowinowej, są komórkami multipotencjalnymi. Komórki multipotencjalne to takie, które mogą przekształcać się w inne typy komórek. Komórki mezenchymalne ze sznura pępowiny posiadają zdolność do przekształcania się w wiele typów komórek i tkanek, w tym w komórki nerwowe, kostne lub chrzęstne. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej, u pacjentów cierpiących m.in. na choroby neurologiczne, ortopedyczne, reumatologiczne lub kardiologiczne.

Czy wiesz, że...?

Komórki ze sznura pępowiny w Polsce wykorzystuje się, m.in. w: autyzmie, dziecięcym porażeniu mózgowym, stwardnieniu zanikowym bocznym, w medycznych eksperymentach leczniczych
Płynąca w pępowinie krew zawiera przede wszystkim komórki krwiotwórcze. To trochę inny typ komórek, ponieważ mają one zdolność do przekształcania się w składniki krwi. Dzięki temu mogą być, podobnie jak komórki ze szpiku kostnego, wykorzystywane w leczeniu ponad 80 chorób onkologicznych, hematologicznych czy układu odpornościowego.

Jak wykorzystuje się komórki ze sznura pępowiny

Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), jako jedyny bank w Polsce, posiada zgodę Głównego Inspektora Farmaceutycznego na wytwarzanie z komórek sznura pępowiny medycznego produktu leczniczego. Produkt ten jest podawany w wielu ośrodkach w Polsce pacjentom, u których standardowe leczenie nie przyniosło poprawy. Do chwili obecnej komórki macierzyste sznura pępowiny przygotowane przez PBKM zostały podane pacjentom cierpiącym m.in. na takie choroby, jak autyzm, dziecięce porażenie mózgowe czy stwardnienie rozsiane. Pełna lista pacjentów jest dostępna na stronie: https://www.pbkm.pl/o-komorkach-macierzystych/gdzie-wykorzystuje-sie-komorki-macierzyste/przeszczepienia-pbkm. Komórki macierzyste ze sznura pępowiny w wielu chorobach są podawane w ramach medycznych eksperymentów leczniczych i wymagają uzyskania zgody komisji bioetycznej. Medyczny eksperyment leczniczy może być przeprowadzony, jeżeli dotychczas stosowane metody medyczne nie są skuteczne lub jeżeli ich skuteczność nie jest wystarczająca. Często są to choroby, w których nie ma skutecznego leku, a podjęcie prób podania komórek macierzystych ze sznura pępowiny może być jedyną nadzieją dla chorego. Wśród tych pacjentów są osoby, których szczęśliwe historie wybrzmiały echem w telewizji lub internecie. Wśród nich są m.in. wzruszająca historia małej Amelki, cierpiącej na rozszczep kręgosłupa i wodogłowie, historia optymistycznego Wojciecha Kowalczyka czy uśmiechniętej Agaty Roczniak, chorujących na rdzeniowy zanik mięśni. Jeśli nie słyszeliście o tych bohaterach, serdecznie zapraszamy do śledzenia ich profili na Facebooku: Niezwykła Amelia Pastalska RkiW, Pokonać SMA Wojciech Kowalczyk oraz Agata Roczniak. Wszyscy troje są jednymi z wielu pacjentów, którym zostały podane komórki macierzyste ze sznura pępowiny, przygotowane przez Laboratorium Inżynierii Komórkowej PBKM.

Więcej typów komórek macierzystych = nieograniczone możliwości

Rodzice, którzy zdecydują się na zabezpieczenie obu typów komórek – krwiotwórczych i mezenchymalnych komórek macierzystych, najpełniej zabezpieczają przyszłe zdrowie swojego Dziecka i członków rodziny. Więcej komórek macierzystych to więcej możliwości leczenia. Trzeba pamiętać, że choć przydatność krwiotwórczych i mezenchymalnych komórek macierzystych, pochodzących z galarety Whartona została już udowodniona (z sukcesem przeprowadzono wiele transplantacji z ich wykorzystaniem), to wciąż są przedmiotem wielu badań na całym świecie. Oznacza to, że dopiero w pewnym stopniu wiemy, jaką mają moc i wciąż czekamy na informacje potwierdzające, gdzie jeszcze znajdą zastosowanie. A mając na uwadze, jak dużym cieszą się zainteresowaniem wśród naukowców z całego świata, można być pewnym, że lista chorób, w leczeniu których będzie można je wykorzystać, będzie się poszerzać.
Wielu Rodziców zabezpiecza swoje Dzieci na przyszłość, wybierając wariant Czerwony – to bardzo dobry wybór. Jednak sporo klientów oczekuje najpełniejszego zabezpieczenia przyszłego zdrowia swojej rodziny. Właśnie te osoby wybierają wariant Błękitny lub Złoty.

Ściągnij bezpłatną wersję magazynu, aby dowiedzieć się więcej