Wokół ciąży

Konflikt serologiczny

Konflikt serologiczny jest chorobą płodu, a później noworodka, całkowicie bezobjawową u matki. Czy można się przed nią ustrzec?

Alergia w ciąży

Zmiany hormonalne powodują, że w ciąży mogą nasilać się objawy alergii. Nierzadko zdarza się, że cierpią na nią kobiety, które wcześniej nie miały żadnych problemów. Jak sobie poradzić z męczącymi objawami?

Antybiotyki w ciąży

Farmaceutyki w ciąży to temat, który budzi dużo emocji. Ciężarnym stanowczo odradza się przyjmowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem. Bezsprzecznie dotyczy to antybiotyków.

Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy to obowiązkowy suplement, który powinien być przyjmowany przez każdą przyszłą mamę, a jeszcze lepiej – przez każdą kobietę, która planuje potomstwo. Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek ciała, dlatego jego prawidłowy poziom jest niezwykle ważny dla kobiet w ciąży.

Lista spraw, które trzeba załatwić przed porodem

Okres ciąży i poród to jedne z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jednocześnie jedne z najbardziej stresujących. W ferworze przygotowań łatwo się pogubić i zapomnieć o wielu sprawach. Aby temu zapobiec, warto przygotować listę zadań, które trzeba załatwić przed porodem.

Wizyta położnej. Jak się do niej przygotować?

Tuż po powrocie z noworodkiem ze szpitala świeżo upieczonych rodziców czeka wizyta położnej środowiskowej. Położna nie tylko obejrzy dziecko, ale i udzieli praktycznych porad. Warto wykorzystać ten czas na rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących opieki nad noworodkiem.

Świąteczno-noworoczna dieta kobiet w ciąży

Święta i okres noworoczny to czas, w którym kobiety ciężarne mają najwięcej żywieniowych dylematów. Groch, kapusta czy grzyby, choć smakują wyśmienicie, mogą mieć wpływ na przebieg ciąży oraz zdrowie Dziecka. Co warto jeść, a czego lepiej unikać przy wigilijnym stole i w całym okresie świąteczno-noworocznym?

Współczesna wyprawka malucha

Jak przygotować się do narodzin dziecka? Co powinno znaleźć się w wyprawce malucha, który rodzi się w XXI wieku? Co mogą zrobić rodzice, by mieć pewność, że ich dziecko będzie bezpieczne i otrzyma wszystko, co najlepsze?

Poród rodzinny. Czy warto?

Jeszcze nie tak dawno temu trudno było wyobrazić sobie sytuację, w której przyszły tata uczestniczy wraz z żoną w jednym z najważniejszych momentów w życiu – w narodzinach dziecka. Dzisiaj porody rodzinne nie są już niczym nowym i cieszą się wielką popularnością. Kobiety czują się pewniej, a mężczyźni mają niepowtarzalną możliwość, by nieść im wsparcie w tych ważnych chwilach.