Alergia w ciąży

Zmiany hormonalne powodują, że w ciąży mogą nasilać się objawy alergii. Nierzadko zdarza się, że cierpią na nią kobiety, które wcześniej nie miały żadnych problemów. Jak sobie poradzić z męczącymi objawami?

Katar, kichanie, nierzadko także kaszel. Alergia dopada szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy pyli najwięcej roślin. Mówimy wówczas o alergii wziewnej. Kobiety w ciąży częściej jednak cierpią na alergie skórne, objawiające się zaczerwienieniem skóry czy wysypką. Ich przyczyną najczęściej jest dieta w okresie ciąży.

Jeśli kobieta borykała się z alergią jeszcze przed ciążą, to doskonale zdaje sobie sprawę, które czynniki są dla niej najbardziej niebezpieczne. Może też ustalić z alergologiem, jak postępować w trakcie choroby. Lekarz dobierze leki bezpieczne dla przyszłej mamy i płodu. Jeśli alergia po raz pierwszy dała o sobie znać w czasie ciąży, wówczas konieczna będzie wizyta u alergologa, który na podstawie wywiadu lekarskiego pomoże znaleźć przyczynę dolegliwości i ograniczyć jej męczące objawy.

Domowe sposoby

Wiele objawów alergii można łagodzić bez medykamentów. Przy alergicznym nieżycie nosa pomaga płukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej. Sól fizjologiczną można rozpylać za pomocą inhalatora. Jeśli podejrzewamy, że za męczącymi objawy stoi pylenie roślin, starajmy się nie wychodzić na zewnątrz, gdy rośliny pylą najbardziej. Najlepsze na spacery są poranki i wieczory. Natomiast w przypadku podejrzenia, że mamy do czynienia z alergią pokarmową, najlepiej zacząć od zastosowania diety eliminacyjnej, czyli wykluczać to, co mogło spowodować zmiany skórne. Ulgę w swędzących objawach czy zaczerwienieniu przyniosą kremy na bazie emolientów. Aby ograniczyć ryzyko alergii skórnej, starajmy się w okresie ciąży nie eksperymentować z nowymi kosmetykami. Nigdy nie wiadomo bowiem, jaka będzie reakcja organizmu na nowe preparaty.

Alergenów może być bardzo dużo, a z powodu zmienionej gospodarki hormonalnej w okresie ciąży uczulać może to, co wcześniej było dla kobiety zupełnie neutralne. Może to być kurz, a mogą także zwierzęta. Za każdym razem warto najpierw próbować ustalić źródło alergii i starać się unikać czynników alergennych. Jeśli objawy alergii nie ustępują, koniecznie, w trosce o bezpieczeństwo dziecka, należy zwrócić się po pomoc do specjalisty.

Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze w również w bardziej odległej przyszłości. Kobieta może o nie zadbać na wiele sposobów. Jednym z nich jest możliwość zdeponowania krwi pępowinowej. Poród to jedyna okazja, kiedy można zabezpieczyć krew pępowinową. To źródło komórek macierzystych, które stosowane są obecnie w leczeniu ponad 80 chorób. Co ważne, komórki macierzyste zawarte w krwi pępowinowej mogą być stosowane nie tylko w leczeniu dziecka, przy którego porodzie zostały pobrane, ale także jego rodzeństwa i rodziców.