Antybiotyki w ciąży

Farmaceutyki w ciąży to temat, który budzi dużo emocji. Ciężarnym stanowczo odradza się przyjmowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem. Bezsprzecznie dotyczy to antybiotyków.

Antybiotyki są powszechnie stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych i wykazują w tym zakresie dużą skuteczność. Ale ich zażywanie powoduje też skutki uboczne. Przede wszystkim antybiotyki powodują wyjałowienie organizmu i osłabiają nasz układ odpornościowy. Dzieje się tak, ponieważ niszczą one fizjologiczną florę jelit. To dlatego ich przyjmowanie zaleca się tylko w określonych okolicznościach i wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Choć przyjmowanie medykamentów w ciąży powinno być mocno ograniczone, czasami zdarza się, że lekarz zaleci przyjmowanie antybiotyku. Jeśli specjalista uzna to za konieczne, kobiety w ciąży nie powinny mieć obaw – są sytuacje, w których antybiotykoterapia przynosi więcej korzyści niż skutków ubocznych. Lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków w przypadku: zakażenia dróg moczowych, zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, poważnych chorób w czasie ciąży, np. zapalenia wsierdzia. Przyjęcie antybiotyku zapobiega zaostrzeniu się choroby i wystąpieniu groźnych dla zdrowia i życia powikłań.

Mocno ograniczony wybór

Wybór antybiotyku dla kobiety w ciąży jest utrudniony. Lekarze zalecają ciężarnym przyjmowanie tylko antybiotyków z grupy penicylin, cefalosporyn i niektórych makrolidów. Antybiotyki, których stosowanie wiąże się z udokumentowanym ryzykiem dla płodu, stosuje się jedynie w sytuacji zagrożenia życia matki. Z reguły ciężarnym lekarze powinni przepisywać minimalne dawki antybiotyków i na możliwie krótki czas.

Antybiotyki w ciąży mogą być stosowane tylko w przypadku, gdy nie ma innych dostępnych środków leczenia. Nie można po nie sięgać na własną rękę, na przykład, korzystając z domowych zapasów. Niektóre antybiotyki mają bowiem szkodliwe działanie na płód: mogą spowodować przedwczesny poród, wywołać śmierć płodu lub powodować poważne wady rozwojowe.

W związku z tym, że antybiotyki nie pozostają obojętne dla płodu oraz dla organizmu matki, wszystkim kobietom, które starają się o dziecko, zaleca się odczekanie kilku tygodni od zakończenia antybiotykoterapii. To jedno z tych działań, które można podjąć z myślą o dobrostanie i przyszłości potomstwa.

Działaniem podyktowanym troską o zapewnienie zdrowia dziecku jest też rozważenie możliwości zdeponowania krwi pępowinowej. Pobierając krew pępowinową i bankując zawarte w niej komórki macierzyste, zyskujemy dostęp do wielu terapii z ich użyciem. Istotą rodzinnego bankowania krwi pępowinowej jest możliwość użycia tych komórek w leczeniu dziecka, jego rodzeństwa bądź rodziców. Komórki macierzyste są już wykorzystywane w leczeniu 80 chorób (głównie hematologicznych i onkologicznych), a przyszłość z pewnością przyniesie dodatkowe wskazania do wykorzystywania komórek macierzystych.