Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Przyjście dziecka na świat jest emocjonującym, ale także stresującym wydarzeniem w życiu każdego rodzica, dlatego należy się na ten moment odpowiednio przygotować - w wymiarze emocjonalnym i psychicznym, a także fizycznym.

Narodziny dziecka to jeden z najwspanialszych momentów w życiu. Jest on jednak bardzo wymagający, szczególnie dla przyszłej matki. Warto przygotowywać się do tego wydarzenia jak najwcześniej. Dziewięć miesięcy ciąży to czas na stworzenie jak najlepszych warunków do powitania na świecie swojej pociechy. Od czego zacząć?

Skrajne emocje

Ważne jest przede wszystkim odpowiednie nastawienie. Kobieta w ciąży przeżywa skrajne emocje: od radości po lęk, smutek, przygnębienie i niepewność. Huśtawka nastrojów jest w tym okresie czymś naturalnym, a spowodowana jest w dużej mierze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie kobiety. Najważniejsze, by nie obwiniać się o złe myśli i towarzyszący im strach. Warto szukać wsparcia u osób bliskich, a o wszelkich wątpliwościach – także emocjonalnych – rozmawiać z lekarzem. Bardzo ważne jest także pozytywne nastawienie. Warto próbować znaleźć jak najwięcej pozytywnych aspektów nowej sytuacji, skupić się na planowaniu wyprawki i pozwolić sobie na więcej niż zwykle przyjemności: relaksacyjny masaż dłoni, twarzy, wizytę u kosmetyczki, czytanie książek, oglądanie filmów.

Wiedza przede wszystkim

Poród to przede wszystkim ogromny wysiłek fizyczny, którego kobiety boją się najbardziej. Warto dowiedzieć się więc jak najwięcej o sposobach radzenia sobie z wysiłkiem i bólem. Zorientujmy się także, czy w szpitalu, w którym zamierzamy rodzić, możliwe jest otrzymanie znieczulenia zewntąrzoponowego.
Ogromne znaczenie w niwelowaniu strachu przed porodem ma odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Dobrym pomysłem jest uczestnictwo w szkole rodzenia, gdzie można uzyskać szereg ważnych informacji na temat porodu. Na zajęciach omawiane są m.in. symptomy zwiastujące poród, kolejne fazy porodu, a także propozycje ćwiczeń relaksacyjno-oddechowych. Jest to także dobry sposób na zapoznanie się z listą rzeczy i dokumentów niezbędnych przy przyjęciu i pobycie w szpitalu. W szkole rodzenia przyszli rodzice uczą się także opieki nad noworodkiem, co dodaje im pewności siebie i niweluje strach przed ważną chwilą narodzin.

Decyzje na lata

Wiedza jest najlepszym sposobem na pokonanie towarzyszących ciąży emocji. To ona pozwala też na zapewnienie dziecku jak najlepszego startu w przyszłość. Ogromną rolę do odegrania ma w tej kwestii przyszła mama. Warto, by wiedziała, jak odpowiednio odżywiać się w ciąży, jakie suplementy zażywać. Badania dowodzą, że dieta kobiety w ciąży ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Powinna być racjonalna, czyli bogata w witaminy, minerały, a uboga w tłuszcze typu trans. Należy unikać takich produktów jak chipsy, słone przekąski, żywność typu fast food czy słodycze. Na talerzu powinny pojawić się natomiast warzywa (gotowane lub surowe), pełne zboża (brązowy ryż, kasza gryczana, kasza jaglana, kukurydza), rośliny strączkowe (biała fasola, bób, ciecierzyca, soczewica, soja), warzywa liściaste (kapusta, sałaty, szpinak), orzechy (laskowe, włoskie, nerkowce, pistacje, migdały), ziarna (słonecznika, dyni, sezamu), świeże zioła, owoce, ryby i pieczywo pełnoziarniste.
Myśląc o przyszłości dziecka, warto także rozważyć możliwość zdeponowania krwi pępowinowej. To jedno z najlepszych zabezpieczeń zdrowia dziecka na lata. Prawdopodobnie niewiele kobiet w ciąży wie, że podczas porodu istnieje możliwość pobrania krwi pępowinowej, która następnie zostaje zdeponowana w banku komórek macierzystych. Zawarte w krwi pępowinowej komórki macierzyste mogą być w przyszłości wykorzystywane w procesie leczenia wielu chorób – zarówno u dziecka, jak i jego najbliższej rodziny. Obecnie wykorzystywane są już w leczeniu ok. 80 chorób.

Krew pępowinową można pobrać tylko raz, podczas porodu, a użyć nawet za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Skorzystać z niej może nie tylko dziecko, ale i jego rodzeństwo.