Lista spraw, które trzeba załatwić przed porodem

Okres ciąży i poród to jedne z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jednocześnie jedne z najbardziej stresujących. W ferworze przygotowań łatwo się pogubić i zapomnieć o wielu sprawach. Aby temu zapobiec, warto przygotować listę zadań, które trzeba załatwić przed porodem.

Lista spraw, które powinny zostać zrealizowane przed rozwiązaniem, nie jest długa, ale ma znaczenie zarówno dla przyszłej mamy, jak i nowo narodzonego dziecka. Już pierwsze podjęte decyzje mogą zaważyć na zdrowiu i bezpieczeństwie maluszka.

Jedną z pierwszych decyzji, jaką powinna podjąć kobieta, której test ciążowy wskazał dwa paski, jest wybór lekarza prowadzącego ciążę. Wiąże się z tym jeszcze jedna ważna kwestia – wybór szpitala, w którym kobieta chciałaby rodzić. Choć lekarz prowadzący ciążę nie musi pracować w placówce, w której zamierzamy rodzić, to wybór specjalisty zatrudnionego w takim szpitalu wydaje się naturalny. To on najlepiej zna przebieg ciąży i to jego obecność może dawać kobiecie poczucie bezpieczeństwa. Wybór specjalisty powinien być podyktowany nie tylko jego miejscem zatrudnienia, ale też doświadczeniem czy osobowością. Przyjęło się, że spotkanie z lekarzem powinno odbyć się raz w miesiącu. Powinna czuć ze strony specjalisty wsparcie oraz nie mieć obaw przed omawianiem z nim wszelkich wątpliwości.

Dostęp do znieczulenia

Wybór szpitala także ma ogromne znaczenie. Stojąc przed decyzją o wyborze placówki, warto zwrócić uwagę na sprzęt, zwłaszcza ten do opieki nad noworodkami, kadrę oraz kwestie formalne np., czy podczas porodu będzie można skorzystać ze znieczulenia. Kolejną ważną decyzją jest ta dotycząca udziału w szkole rodzenia. Choć często wydaje się, że opieka nad noworodkiem nie wymaga posiadania szczególnej wiedzy, udział w szkole rodzenia warto rozważyć z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim na zajęciach omawiane zostają kolejne etapy ciąży oraz porodu, podczas trwania zajęć można poznać położne oraz ekspertki od laktacji, można też odwiedzić szpital, w którym zamierza się rodzić, i bliżej poznać personel. To wszystko daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza stres towarzyszący porodowi.

Na liście zadań do wykonania przed porodem powinno znaleźć się także rozważenie możliwości zdeponowania krwi pępowinowej. Poród to jedyna okazja, by zachować krew pępowinową. Pobierając krew pępowinową i bankując zawarte w niej komórki macierzyste, zyskujemy dostęp do terapii z ich użyciem. Co ważne, komórki macierzyste można wykorzystać do leczenia nie tylko dziecka, podczas którego narodzin zostały pobrane, ale i jego rodzeństwa i rodziców. Komórki macierzyste są obecnie wykorzystywane w leczeniu 80 chorób (głównie hematologicznych i onkologicznych), a przyszłość z pewnością przyniesie dodatkowe wskazania do wykorzystywania komórek macierzystych.