Świąteczno-noworoczna dieta kobiet w ciąży

Święta i okres noworoczny to czas, w którym kobiety ciężarne mają najwięcej żywieniowych dylematów. Groch, kapusta czy grzyby, choć smakują wyśmienicie, mogą mieć wpływ na przebieg ciąży oraz zdrowie Dziecka. Co warto jeść, a czego lepiej unikać przy wigilijnym stole i w całym okresie świąteczno-noworocznym?

Ciąża to szczególny czas, w którym wiele uwagi poświęca się jedzeniu. Nic w tym dziwnego. Badania pokazują, że sposób odżywiania kobiety w okresie poprzedzającym ciążę i podczas jej trwania ma bardzo duże znaczenie dla właściwego przebiegu ciąży, rozwoju płodu i późniejszego zdrowia Dziecka. Nawet na pół roku przed planowaną ciążą kobietom zaleca się całkowitą rezygnację z nałogów, zrzucenie zbędnych kilogramów oraz stosowanie zbilansowanej diety.

Kobietom w ciąży zaleca się ponadto jadanie urozmaiconych posiłków, które dostarczą białek, węglowodanów złożonych, dobrej jakości tłuszczów i niezbędnych witamin. Ciężarna powinna zjadać pięć posiłków dziennie. W diecie warto wówczas postawić na: pełnoziarniste pieczywo, mleko i produkty mleczne, ryby, mięso, jaja, rośliny strączkowe, warzywa i owoce, a całkowicie zrezygnować z niezdrowej żywności typu instant i fast food i ograniczyć spożywanie soli i słodyczy.

Kapusta i groch

Co jednak z dietą w okresie świąteczno-noworocznym? Tu dylematów jest więcej, bo na stół trafiają w tym czasie potrawy, których nie jada się na co dzień. Najwięcej kontrowersji budzą dania na bazie grochu i kapusty, mak oraz grzyby. Jak twierdzą specjaliści – niesłusznie. Nie ma żadnych przeciwwskazań do spożywania przez kobiety w ciąży posiłków przygotowanych na bazie tych produktów. Ciężarnym zaleca się jednak zachowanie umiaru i daleko posuniętą ostrożność, szczególnie dotyczącą dań z grzybów. Potrawy z grzybami kobiety ciężarne mogą spożywać tylko wówczas, gdy są całkowicie pewne źródła ich pochodzenia. Zatrucie pokarmowe może się w najlepszym wypadku skończyć biegunką i wymiotami. Przyszłe mamy powinny uważać także na dania z kapustą, grochem i fasolą. Potrawy te działają wzdymająco i mogą powodować spory dyskomfort. Zarówno grzyby, jak i kapusta mają wiele wartości odżywczych. Grzyby są źródłem białek, węglowodanów i niewielkich ilości tłuszczów; są ponadto bogate w witaminy z grup B i D. Z kolei kapusta zawiera dużo witaminy C. Dużo wartości odżywczych mają także groch i fasola. Trzeba jednak pamiętać, że nasiona strączkowe mogą zawierać fermentujące węglowodany, dlatego przed przyrządzeniem zaleca się zalanie ich wrzącą wodą i pozostawienie w niej przez co najmniej trzy godziny.

Kolejność nieprzypadkowa

Dietetycy zalecają kobietom w ciąży, by w okresie świąteczno-noworocznym dawać pierwszeństwo daniom duszonym, a zrezygnować z potraw smażonych. Dla przykładu, przyszła mama wigilię powinna zacząć od barszczu, najlepiej zrobionego na własnym zakwasie. Buraki są bogate w żelazo, magnez, wapń i potas. Stanowią także bogate źródło kwasu foliowego, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Kobiety w ciąży powinny też spożywać jak najwięcej ryb, które są źródłem kwasów omega-3, czyli wielonienasyconych tłuszczów, uznawanych za najzdrowsze. Tłuszcze wielonienasycone wpływają m.in. na proces rozwoju siatkówki oka i mózgu Dziecka. Ryby zawierają także dużo białka, fosforu, potasu, magnezu i wapnia. Dobrze, aby spożywane w ciąży ryby były duszone, pieczone, gotowane, a najlepiej przyrządzone na parze.

W okresie świąteczno-noworocznym kobiety spodziewające się potomstwa doświadczają podwójnej radości. Z jednej strony jest ona spowodowana czekającym je macierzyństwem, a z drugiej rodzinną atmosferą Świąt Bożego Narodzenia i okresu noworocznego. W tym szczególnym czasie warto stosować odpowiednią, zbilansowaną dietę, aby uniknąć niepotrzebnego dyskomfortu, a przede wszystkim – zadbać o prawidłowy rozwój i zdrowie swojego Dziecka.