Techniki łagodzenia bólu porodowego

Każda kobieta podczas porodu odczuwa ból, jest on nieodłączną częścią procesu przyjścia na świat nowego człowieka. Ważne jednak, by skutecznie zmniejszać jego nasilenie oraz oddziaływanie nie tylko na ciało, ale również na psychikę Matki.

Każda kobieta powinna mieć świadomość, iż poród boli, obecnie jednak istnieje wiele technik naturalnych, jak i sprawdzonych medycznych rozwiązań, które skutecznie minimalizują negatywne odczucia. Do najpopularniejszych sposobów łagodzenia bólu należą:

Miarowy oddech

Oddech odgrywa jedną z bardziej znaczących ról podczas akcji porodowej. Postawa kobiety, jej opanowanie oraz umiejętność zachowania miarowego oddechu nie tylko wpływają na zdrowie Dziecka, ale i jej samej. Dla niemowlęcia kluczowy jest wdech, dzięki niemu zostaje ono odpowiednio dotlenione. Dla samej Matki istotny jest natomiast wydech, prowadzący do rozluźniania napiętych mięśni. Powyższa metoda stanowi jedną z kluczowych technik łagodzenia bólu, na którą bezpośredni wpływ ma sama rodząca.

Masaż podczas porodu

Doskonałym rozwiązaniem, mającym znaczący wpływ na obniżenie natężenia odczuwania bólu, jest masaż wykonywany przez partnera podczas trwania porodu. Takim zabiegom powinny być poddane okolice lędźwiowo-krzyżowe. Głównym zadaniem osoby towarzyszącej jest wykonywanie z użyciem całych dłoni kolistych ruchów w miejscu występowania bólu. W sytuacji, gdy działania takie są nieprzyjemne dla rodzącej, można również spróbować wykonać masaż polegający na uciskaniu bolących okolic za pomocą nadgarstków bądź kostek pięści.

Wsparcie bliskiej osoby

Bliskość osoby, do której kobieta ma zaufanie, w której czuje oparcie, jest niezwykle ważna podczas porodu. Jak wskazują badania, w sytuacjach stresowych czy nagłych największe ukojenie stanowi obecność innego, znanego nam człowieka. Partner może nam dodać otuchy zarówno poprzez słowa, jak i podejmowanie pewnych działań, np. pomoc w unormowaniu i koordynacji oddechu.

Pomoc stricte medyczna

Poza naturalnymi technikami łagodzenia bólu podczas porodu kobiety mogą również korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje im medycyna. Wśród najpopularniejszych metod wykorzystywanych w tym celu jest oczywiście podanie znieczulenia (np. zewnątrzoponowego), jak i stosowanie żelu położniczego. NATALIS jest produktem nowej generacji – tworząc warstwę poślizgową w kanale rodnym, znacząco ułatwia drugi etap porodu, który jest najbardziej bolesny dla Matki. Jego zastosowanie niesie za sobą ponadto dodatkowe korzyści, takie jak ochrona narządów rodnych. Preparat dostępny jest w szkołach rodzenia, szpitalach, gabinetach ginekologicznych oraz bezpośrednio u dystrybutora.

Ból podczas porodu jest nieunikniony, warto jednak zastosować techniki mające wpływ na jego złagodzenie. Moment przyjścia na świat Dziecka powinien być dla kobiety chwilą niezapomnianą w kontekście pozytywnych wspomnień.Zminimalizowanie negatywnych odczuć, zarówno przy pomocy naturalnych technik, jak i specjalistycznych wyrobów medycznych, z pewnością przyczyni się do pojmowania porodu jako wspaniałej chwili w życiu każdego Rodzica.

Zapraszamy na: www.natalispolska.pl