Wizyta położnej. Jak się do niej przygotować?

Tuż po powrocie z noworodkiem ze szpitala świeżo upieczonych rodziców czeka wizyta położnej środowiskowej. Położna nie tylko obejrzy dziecko, ale i udzieli praktycznych porad. Warto wykorzystać ten czas na rozwianie wszelkich wątpliwości dotyczących opieki nad noworodkiem.

Zgodnie z obowiązującym prawem kobiety w ciąży są w Polsce objęte opieką patronażową położnych środowiskowych. Opieka ta jest bezpłatna, dostępna w ramach świadczeń udzielanych z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Opieka położnej zaczyna się już od 21. tygodnia ciąży i trwa aż do rozwiązania. Położna w okresie od 21. do 31. tygodnia ciąży powinna pojawić się u nas raz w tygodniu. Maksymalnie w tym czasie można liczyć na 10 wizyt. Następnie, od 32. tygodnia ciąży aż do porodu, położna zwiększa częstotliwość wizyt do dwóch razy w tygodniu – maksymalnie może pojawić się u ciężarnej 16 razy. Podczas tych wizyt warto porozmawiać o tym, co nas niepokoi, ale też zasięgnąć porady w nurtujących kwestiach. Z położną można porozmawiać na przykład o możliwości zdeponowania podczas porodu krwi pępowinowej. Poród to jedyna okazja, by zabezpieczyć ten materiał biologiczny. Zawarte w krwi pępowinowej komórki macierzyste mogą w przyszłości posłużyć do leczenia dziecka oraz członków jego najbliższej rodziny.

Wsparcie po porodzie

Na fachowe wsparcie położnej można liczyć także po porodzie, w okresie połogu, aż do 42. dnia po rozwiązaniu. Opieka położnej POZ przysługuje także noworodkom do ukończenia przez nie 2. miesiąca życia. NFZ finansuje do 6 wizyt patronażowych u jednego noworodka.

Pierwsza taka wizyta powinna nastąpić w ciągu 48 godzin po wyjściu świeżo upieczonej mamy ze szpitala. Może to być wizyta zapowiedziana, często jednak położna dzwoni jedynie z kilkuminutowym wyprzedzeniem lub zaskakuje, stojąc pod drzwiami. Wszystko po to, by ocenić, jak rodzice radzą sobie z opieką nad noworodkiem. Celem wizyty położnej jest także ocena fizycznego rozwoju dziecka. Możemy spodziewać się, że położona poprosi o rozebranie noworodka oraz o jego zważenie, by móc ocenić przyrost masy ciała. Zwróci też uwagę na stan skóry dziecka, sprawdzi, czy ustąpiła żółtaczka fizjologiczna, a także oceni, jak goi się pępek. Sprawdzi ponadto odruchy noworodka, a także zapyta o metody karmienia. Celem takiej wizyty jest też ocena relacji rodziny z noworodkiem.

Wskazówki dla mamy

Do wizyty położnej warto podejść otwarcie i wykorzystać tę okazję do rozwiania wszelkich wątpliwości. Zadaniem położnej jest prowadzenie edukacji zdrowotnej i udzielanie porad w zakresie: pielęgnacji noworodka, karmienia piersią, szczepień ochronnych, badań profilaktycznych, laktacji, a także opieki medycznej i socjalnej.

Położna może też zapytać o nasze samopoczucie. Doradzi, jak walczyć ze spadkami nastroju, ale też spojrzy na to, czy rana po cesarskim cięciu goi się prawidłowo, jak obkurcza się macica oraz jak przebiega połóg. Wizyta położnej nie jest obowiązkowa i nie musimy się na nią godzić. Warto jednak z niej skorzystać. Jest to najczęściej pierwsza po wyjściu ze szpitala okazja na uzyskanie fachowej porady.