Współczesna wyprawka malucha

Jak przygotować się do narodzin dziecka? Co powinno znaleźć się w wyprawce malucha, który rodzi się w XXI wieku? Co mogą zrobić rodzice, by mieć pewność, że ich dziecko będzie bezpieczne i otrzyma wszystko, co najlepsze?

Zawartość oraz koszt wyprawki dla potomka to przedmiot licznych dyskusji na forach internetowych dla przyszłych rodziców. Jest to szczególne wyzwanie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z pierwszym dzieckiem w rodzinie. Planując wydatki związane z narodzinami malucha, warto zachować zdrowy rozsądek. Oprócz zakupów związanych stricte ze sferą materialną, warto także zadbać o inwestycję w zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.

Zdrowy umiar

Większość rodziców, przygotowując się na przyjście na świat dziecka (zwłaszcza pierwszego), daje się ponieść szaleństwu zakupów, wydając krocie na modne akcesoria i zabawki. Tymczasem, jak pokazuje praktyka, po przyjściu na świat malucha często pozostają one niewykorzystane. Dlatego na etapie ciąży warto ograniczyć zakupy do niezbędnego minimum. Zasadniczo mówić możemy o kilku podstawowych grupach niezbędnych produktów. Wśród nich znajdują się: meble dziecięce, ubranka, pieluchy, a także akcesoria podróżne dla dziecka (wózek, fotelik, ew. chusta). Zapotrzebowanie na pozostałe rzeczy możemy z łatwością zweryfikować już po przyjściu na świat dziecka i wówczas dokupić to, co okaże się potrzebne.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Troska o nienarodzone jeszcze dziecko powinna wykraczać poza sferę materialną. Co jeszcze można zrobić, by dobrze przygotować się na przyjście na świat dziecka? Przede wszystkim zapoznać się z możliwościami, jakie daje współczesna medycyna w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia. W tym kontekście jednym z najważniejszych osiągnięć naukowych jest wiedza na temat właściwości komórek macierzystych z krwi pępowinowej, pozyskiwanych podczas porodu. Możliwość ich zdeponowania w bankach krwi pępowinowej to wyjątkowa polisa ubezpieczeniowa. Pobrane w czasie porodu, a następnie zdeponowane komórki macierzyste mogą zostać wykorzystane w leczeniu chorób nowotworowych (m.in. białaczek, chłoniaków, szpiczaka mnogiego) oraz nienowotworowych wrodzonych (defekty układu krwiotwórczego i niedobory odporności) lub nabytych (aplazja szpiku) dziecka oraz jego rodziny w ciągu całego życia.
Troska o zapewnienie noworodkowi najlepszej możliwej opieki oraz bezpieczeństwa to jeden z najprzyjemniejszych aspektów towarzyszących ciąży. Warto potraktować tę kwestię kompleksowo i prócz zakupu niezbędnych akcesoriów do pielęgnacji zadbać także o zabezpieczenie dziecka na wypadek ewentualnej choroby.